♠️ خواهشمند است قبل از شستشوی لباس به موارد زیر توجه فرمایید

✦ تولیدات با ترکیبات پشم خالص و پشم – پلی استر
( کت – شلوار – پالتو )

◄ این محصولات هیچ گاه نباید آب شویی شوند و یا جهت شستشو درون ماشین لباسشویی قرار داده شوند.
◄ این محصولات فقط قابل شستشو با مواد خشکشویی استاندارد ( پرکلرواتیلن ) می باشند.
◄ هنگام خشکشویی رعایت محدودیت ها از جمله تنظیم خشک کن روی دور کند و مدت زمان خشکشویی متعارف الزامی است.
◄ هنگام اطوکاری از بخار و درجه 2 اطو استفاده شود.
◄ بهتر است جهت جلوگیری از برق افتادگی بخصوص برای پارچه های پشم – پلی استر پارچه مرطوب روی لباس قرار داده شود. همچنین از اطو کردن البسه استفاده شده و شسته نشده جدا خودداری فرمایید.

 

◄ این محصولات قابل شستشو در ماشین لباسشویی می باشند. ( خشکشویی نشود )
◄ برای شستشو از مایع شوینده حاوی نرم کننده استفاده نمایید.( به هیچ عنوان از پودر استفاده نفرمایید)
◄ حداکثر دمای آب را روی 35 درجه سانتیگراد قرار داده و پس از شستشو در محیط باز آویزان نمایید.
◄ قرار دادن این نوع البسه در برابر اشعه خورشید به مدت زمان طولانی، موجب رنگ رفتگی لباس خواهد شد.
◄ بهتر است این نوع لباسها به صورت پشت و رو داخل ماشین لباسشویی قرر داده شوند تا در اثر سایش به بدنه تغییر رنگ روی لباس ایجاد نشود.

✦ البسه پنبه ای مانند جین را حتما قبل از استفاده به روش ترکیبات پنبه ای شستشو نمایید.
تابش مستقیم نورآفتاب خصوصا در فصل تابستان به رنگ پارچه آسیب رسانده و موجب کم رنگ شدن و از بین رفتن زیبایی لباس می شود.
جهت جلوگیری از تغییر رنگ، این نوع تولیدات در داخل کاور و کیسه های نایلونی قرار داده نشود. زیرا نایلون روی رنگ تولیدات پنبه ای تاثیر بسیار سریع را دارد.

 

◄ شستشو فقط با دست انجام شود. ( هیچگاه جهت شستشو درون ماشین لباسشویی قرار داده نشود)
◄ حداکثر دمای آب 35 درجه سانتیگراد باشد.
◄ مدت زمان شستشو کوتاه باشد.
◄ آبکشی فقط از طریق فشردن ملایم لباس انجام شود.
◄ برای خشک شدن لباس، آن را روی یک سطح صاف پهن نمایید.( از آویزان کردن، جدا خودداری فرمایید)
◄ جهت جلوگیری از گوله گوله شدن این تولیدات توصیه می شود پس از سه روز استفاده حتما شستشو نمایید.

 

◄ قابل شستشو در ماشین لباسشویی می باشد. ( حتما به پشت و رو در ماشین لباسشویی قرار داده شود )
◄ جهت شستشو فقط از مایع شوینده حاوی نرم کننده استفاده نمایید. ( به هیچ عنوان از پودر استفاده نشود )
◄ استفاده از پودر لباسشویی باعث ایجاد رسوب روی پارچه و در نتیجه کدر شدن رنگ آن می گردد.
◄ دمای آب را روی 35 درجه سانتیگراد و خشک کن ماشین را روی دور آرام تنظیم نمایید.
◄ برای خشک شدن لباس، آن را روی چوب لباسی قرار داده و در محیط باز آویزان نمایید.
◄ قرار دادن این البسه در برابر اشعه خورشید در مدت زمان طولانی، موجب رنگ رفتگی لباس خواهد شد.
◄ اطوکاری با درجه 2 انجام شود. ( حتی المقدور از فشار آوردن روی البسه خودداری نموده و از بخار استفاده نمایید )


◄ جوهر استامپ، جوهر خودکار، مداد چشم و ریمل:
از تینر 10000 و 20000 برای لکه بری استفاده نمایید.
◄ جوهر قرمز و مشکی:
از آب ژاول رقیق و آب و صابون استفاده نمایید.
◄ جهت پارچه های رنگی و لکه خشک:
از آب اکسیژنه استفاده نمایید.
◄ گریس و روغن های صنعتی ( روغن موتور و مشابه ):
از اسپری روان کاری مانند WD40 استفاده نمایید.
◄ روغن نباتی، انواع سس ها، سیاهی ناشی از سایش پارچه به تسمه لاستیکی و لاستیک اتومبیل، عرق بدن و مرکب خودنویس:
از مایع شیشه شوی ( ترجیحا بی رنگ ) استفاده نمایید.
◄ گرد و خاک و لکه حاصل از پاشیدن گل:
از کف خمیر ریش استفاده نمایید.
◄ انواع لکه های حاصل از مواد آرایشی ( رژ لب و کرم پودر ) لکه رنگی حاصل از آبمیوه و نوشابه:
از الکل اتیلیک ( الکل سفید ) استفاده نمایید. بهتر است پس از بکارگیری الکل با کف خمیر ریش پاک شود.
از زدن نمک بر روی لکه های مواد غذایی رنگی مانند آبمیوه، زعفران و زردچوبه خودداری نمایید. زیرا نمک باعث تثبیت لکه می گردد.
◄ لکه خون:
با آب سرد و صابون شستشو نمایید.( اگر لکه خون کاملا خشک شده بود با مایع شیشه شوی نمدار نموده سپس با آب و صابون شستشو نمایید )
◄ آدامس و قیر:
با اعمال سرما مانند گذاشتن تکه ای یخ بر روی لکه، این نوع لکه به صورت خشک و ترد و شکننده خواهد شد و به سهولت از منسوج جدا می شود.
◄ شکلات، چای و قهوه:
الکل سفید و سرکه را به مقدار مساوی مخلوط نموده و لکه را با آن شستشو نمایید.
◄ تخم مرغ و شیر:
لکه تازه را با آب سرد شستشو نمایید.

بدن زنان فارغ از هر نوع تیپ، فرم بدنی و سایزی که دارند، زیبا هستند. اساساً همین تفاوتهاست که ما انسانها را از یکدیگر متمایز ساخته است. ضمناً باید بدانیم که فرم بدنی متوسط یا معمولی نداریم. برخی از خانمها بدن گردتر و باسن بزرگتر داشته و برخی لگن باریکتر و شانه‌های پهن‌تری دارند. حال با توجه به این فرم کلی که بیان شد شکل اندام زنان را در دسته‌بندیهای متنوعی گروه‌بندی کرده و انواع فرم بدنی زنان را بررسی می‌کنیم.

فرم بدن

طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۴ انجام شد، مشخص گردید که از لحاظ تاریخی شکل بدن زنان را به شکلهای مختلف تشبیه کرده‌اند مثل مثلثی، مستطیلی، مثلثی – مثلث برعکس، گلابی، سیب، الماسی یا لوزی، بیضی و ساعت شنی.

انواع تیپ بدنی خانمها کدامند؟ فرم بدنی شما در کدام دسته قرار می‌گیرد؟

توجه داشته باشید که دسته‌بندی شکلهای مختلف اندام زنان یک روش علمی نیست و اغلب اوقات شکلهای مختلف بدن درون یک دسته قرار می‌گیرند. شاید با خواندن این موارد متوجه شوید که فرم بدنی شما در واقع ترکیبی از ویژگی‌های مختلف فرم های بدنی گوناگون است پس از این موضوع تعجب نکنید.

اندام مستطیلی ، صاف یا موزی شکل

اگر اندازه دور کمر شما برابر با اندازه دور لگن یا سینه‌های شماست و شانه‌ها و لگن شما پهنای یکسانی دارند، فرم بدن شما موزی یا مستطیلی است. معمولاً لباس مناسب اندام موزی که متخصصین مد پیشنهاد می‌کنند لباسهای بدون شانه، لباسهای بدون بند و آستین، خیلی تنگ و لباسهای کمربنددار هستند.

اندام مثلثی یا گلابی شکل

در این فرم بدنی اندازه شانه‌ها و سینه‌ها باریکتر از لگن هستند. در این فرم بدنی معمولا بازوها و کمر باریکی دارید و کمر شما با شیب مشخصی نسبت به سمت لگن قرار گرفته است. لباس مناسب اندام گلابی شکل که متخصصین مد برای این دسته از خانمها پیشنهاد می‌کنند لباسهایی با میان تنه باریک است تا تفاوت اندازه کمر و باسن را بخوبی مشخص کند.

اندام قاشقی شکل

فرم اندام قاشقی خیلی شبیه به فرم مثلثی یا گلابی است. اندازه دور لگن نسبت به سینه‌ها یا بقیه قسمتهای بدن بیشتر است و شاید فرم طاقچه‌ای داشته باشد. فرم کمر و باریک بودن آن مشخص است و شاید قسمت بالای بازو و بالای ران بزرگتر به نظر برسد. معمولاً به این افراد توصیه می‌شود تا لباسهایی با طرح و مدل عروسکی یا لباسهای مجلسی با کمر امپراطوری بپوشند.

اندام ساعت شنی

اگر سایز لگن و سینه‌های یک خانم مشابه هستند ولی دور کمر او باریکتر است، فرم بدن این خانم شبیه به ساعت شنی می‌باشد. احتمالا بالا تنه و پاهای این شخص نیز فرم و سایز متناسبی دارند. در فرم بدنی ساعت شنی شانه‌ها کمی گرد هستند و به احتمال زیاد خانمی با شکل اندام ساعت شنی باسن گرد و خوش‌فرم هم دارد. از قدیم لباس مناسب اندام ساعت شنی لباسهایی هستند که دقیقاً مناسب و اندازه فرم بدن هستند و کاملاً جذب دوخته می‌شوند، و این فرم بدنی خوش فرم‌ترین نوع برای لباسهای زیبا با کمر باریک می‌باشد.

اندام ساعت شنی با دور سینه بزرگتر

در این دسته از خانمها فرم کلی بدن شبیه به ساعت شنی است اما اندازه دور سینه آنها کمی بزرگتر از دور لگن است. شلوارهای بوت کات یا دمپا یا دمپا گشاد و یا دامن های به شکل حرف A و کاپشن های خوش دوخت و جذب اندام برای این افراد مناسب هستند.

اندام ساعت شنی با باسن بزرگتر

این فرم بدنی هم شبیه به فرم ساعت شنی است اما اندازه دور لگن کمی بزرگتر از سینه‌ها می‌باشد. متخصصین مد به این خانم ها توصیه می‌کنند تا لباس و بافتنی‌های جذب و تنگ بپوشند.

اندام مثلث معکوس یا سیب شکل

اگر دور باسن کمی باریک است و شانه‌ها و دور سینه بزرگتر از آن هستند، به این فرم بدنی، مثلث معکوس یا سیب می‌گویند. لباس مناسب اندام مثلث وارونه که متخصصین مد و طراحی پیشنهاد می‌کنند تا بلوزی بپوشند که دقیقاً اندازه دور کمر آنها بوده و دور گردن آن بازتر است. خانمهایی با اندام مثلث شکل وارونه می‌توانند لباسهایی بپوشند که پاهای خوش فرم آنها را نشان دهد.

اندام گرد یا بیضی شکل

اگر اندازه دور سینه شما از بقیه بدن بیشتر است و دور لگن کوچکی دارید و میان تنه شما پرتر است، به فرم بدنی شما گرد یا بیضی می‌گویند. متخصصین مد و طراحی به این دسته از افراد توصیه می‌کنند بلوزهایی بپوشند که در قسمت بالایی باز و گشاد هستند یا اینکه جزئیات و طرحهای عمودی دارند.

اندام لوزی یا الماسی شکل

اگر دور لگن شما بزرگتر از شانه هاست و دور سینه‌ کوچکتری دارید و میان تنه شما پرتر است، به این فرم بدنی لوزی یا الماسی می‌گویند. در این فرم بدنی، گاهی اوقات ناحیه بالایی پاها توپرتر به نظر می‌رسند. حتی شاید بازوهای باریکی هم داشته باشید. معمولاً برای این فرم بدن بلوزهایی که شانه‌ها بیرون هستند یا فرم قایقی دارند توصیه می‌شود.

اندام ورزشکاری خانمها

اگر بدن عضلانی دارید ولی گرد نیست، به این فرم بدنی، ورزشکاری گفته می‌شود. اندازه شانه‌ها و لگن در این فرم بدنی مشابه هستند. دور کمر باریکتر از شانه و لگن است اما زیاد به چشم نمی‌آید و صاف و هم اندازه به نظر می‌رسند. متخصصین مد و طراحی به این دسته از افراد لباسهای با سبک دور گردنی، دکلته و بدون بند و لباسهایی که از پشت کمر شبیه به حرف T هستند و بین استخوان شانه به هم می‌رسند (racerback) توصیه می‌کنند.

چرا فرم بدن زنها را به برخی میوه‌ها تشبیه کرده‌اند؟

برای توصیف شکل اندام زنان از میوه‌های مختلف کمک گرفته‌اند تا مختصر نویسی بصری ایجاد کنند یعنی روشی که در آن فرم بدن زنان را به شیوه‌ای نه چندان علمی یا فنی بیان کنند تا هر فرد با تجسم شکل یک میوه به فرم بدنی مدنظر برسد و درک خوبی داشته باشد. این روش از مدتها پیش تا به امروز استفاده می‌شده و سابقه طولانی دارد.

مثلاً به جای اینکه بگویند فرم بدنی یک زن جینوئید است، از لغت گلابی استفاده می‌کنند که درک آن خیلی راحتتر باشد با اینکه هر دو یک معنی می‌دهند. البته خیلی افراد چندان موافق تشبیه فرم بدن زنان به شکل میوه‌ها نیستند. با این حال بسیاری دیگر هم اینطور فکر می‌کنند که با تشبیه فرم بدن به شکل میوه‌ها تجسم فرم بدنی راحتتر بوده و ارزیابی ذهنی آن سریعتر خواهد شد.

اما چنین کاری به نوبه خود باعث دامن زدن به یک ایده غلط می‌شود که طبق آن تنها این نوع از فرمهای بدنی ایده‌­آل و جذاب هستند. طبق مطالعه‌ای که در مورد تئوری عینیت‌سازی انجام شد، دو محقق به نامهای باربارا فردریکسون و Tomi-Ann Roberts اظهار داشتند:

چنین دیدگاهی در مورد بدن (تشبیه فرم بدن به شکل میوه‌ها) باعث می‌شود زنها همیشه بدن خود را ارزیابی کنند و یکی از این فرمها را ایده‌­آل تصور کنند در نتیجه احتمال شرمساری و اضطراب را در فرد افزایش دهد و احتمال انگیزه پیدا کردن فرد برای بهبود فرم بدن کاهش پیدا کند. همچنین باعث می‌شود آگاهی یک فرد نسبت به وضعیت فیزیولوژیک خود کاهش یابد و بیشتر مواقع روی ظاهر تمرکز کند.

وقتی این تجربه‌های ناگوار و بد در زنان روی هم انباشته شود در نهایت منجر به بروز طیف زیادی از بیماریهای سلامت ذهن و روان خواهد شد مثل افسردگی، اختلال عملکرد جنسی و اختلال در غذا خوردن.

این موارد بیشتر مواقعی بروز می‌کنند که مجلات فعال در حوزه مدلینگ، مد و لباس به برخی افراد توصیه می‌کنند که با این تیپ بدنی در اجتماع حاضر نشوند یا اینکه آن را درست کنند، به جای اینکه به زنان آموزش دهند این تفاوتها عادی بوده و اصلاً جای نگرانی نیست. پس اگر دوست ندارید که فرم و استایل بدنی شما را به یک میوه تشبیه کنند، بدانید که تنها نیستید. اینکه فرم بدنی خود را چطور توصیف کنید فقط به خودتان بستگی دارد و هیچ فرد دیگری نمی تواند چنین کاری کند.

چطور قسمتهای مختلف بدن را اندازه بگیریم؟

شاید با توضیحاتی که دادیم فوراً فرم بدنی خودتان را پیدا کنید و شاید هم برعکس. اما اگر مایل باشید به شما کمک می‌کنیم تا هر زمان مایل بودید اندازه قسمتهای مختلف بدن را بگیرید و از آنها استفاده کنید. حتی اندازه‌گیری صحیح اندازه قسمتهای مختلف بدن برای مغازه‌های لباس فروشی هم کمک کننده است تا صرف نظر از نوع استایل بدنی، بهترین لباس را بخرید.

برای اینکه خیلی دقیق بتوانید اندازه‌های قسمتهای مختلف بدن را بگیرید از این روشها استفاده کنید:
 • شانه‌ها: برای این قسمت باید از یک نفر دیگر هم کمک بگیرید. از فردی که مورد اعتمادتان هست بخواهید که اندازه لبه یک شانه را تا لبه شانه دیگر از سمت پشت اندازه بگیرد.
 • سینه‌ها: یک سر نوار متر را روی پرترین قسمت سینه بگذارید و آن را دورتادور بدن بپیچید و روی سر نوار بگذارید. فقط موقع دور زدن باید نوار متر از زیر بغل و بین دو استخوان کتف عبور کند.
 • دور کمر: نوار را دور کمر بگیرید و اندازه بزنید. ناحیه بالای ناف و زیر قفسه سینه، ناحیه کمر را تشکیل می‌دهند. نوار متر را دقیقاً مثل یک کمربند روی این ناحیه ببندید. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که از ناحیه درست، متر را گذاشته و اندازه گرفته‌اید، کافیست کمی به طرف راست یا چپ خم شوید، اگر یک ناحیه چین خورده کوچکی دیدید که متر را روی آن گذاشته‌اید، درست است، چون دقیقا همان ناحیه چین خورده، کمر شماست.
 • باسن: یک سر نوار را روی یکی از طرفین باسن خود قرار دهید و سپس دور بدن بپیچید. باید نوار متر را دور بزرگترین ناحیه لگن بپیچید.

چه عواملی روی فرم بدن خانمها اثر می‌گذارند؟

 • برخی مؤلفه‌های فرم بدنی شما، از روی استخوان بندی شما تعریف می‌شوند. مثلاً برخی افراد فرم بدنی گردتر، باسن گرد و تپل‌تر و خمیدگی در ستون فقرات دارند. برخی افراد ممکن است لگن پهن‌تر، پاهای کوتاه تر یا نیم تنه بلندتری داشته باشند. میزان بلند بودن یا کوتاه بودن قد نیز روی فرم بدن شما تأثیرگذار است. زمانی که به سن بلوغ برسید، استخوان‌بندی و میزان تناسب فرم بدن شما تا حد زیادی ثابت می‌شوند حتی اگر با کاهش یا افزایش وزن اندازه‌های بدن شما تغییر کنند.
 • ژنتیک هم نقش مهمی ایفا می‌کند. ژنهای بدن تعیین می‌کنند که چقدر در بدن چربی ذخیره خواهد شد. در بسیاری از مواقع چربی به طور یکسان در بدن پخش نمی‌شود. برخی خانمها عنوان می‌کنند که تجمع چربی در بدن آنها بیشتر در ناحیه میان تنه وجود دارد در حالی که برای سایر افراد ممکن است در ناحیه ران، پا یا بازوها باشد.
 • هورمونها هم بر روی فرم بدن اثر می‌گذارند. مثلاً استرس باعث آزادسازی یا ترشح هورمون کورتیزول در بدن می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند که تولید کورتیزول ناشی از استرس باعث تجمع چربی در اطراف اندامهای حیاتی میان تنه می‌شود. استروژن و پروژسترون که توسط اندامهای جنسی تولید می‌شوند قادر هستند روی نحوه ذخیره چربی بدن اثر بگذارند. مثلا استروژن باعث تجمع چربی در ناحیه پایینی شکم می‌شود.
 • شکل و فرم بدن خانمها طی زمان تغییر می‌کند؟

  پیری و افزایش سن یکی از فاکتورهای بسیار مهم و تأثیرگذار روی شکل و سایز بدن و نحوه تغییر آن در طی زمان است. افراد میانسال معمولا تحت تأثیر دو فاکتور مهم؛ متابولیسم کند و از دست دادن تدریجی بافت ماهیچه‌ای، بافت چربی بیشتری در بدن دارند. پیری و افزایش سن بر روی میزان تحرک افراد هم اثر گذاشته و باعث کم تحرکی بیشتر می‌گردد که همین امر به نوبه خود باعث افزایش وزن می‌شود.

 • فرم بدن تحت تأثیر افزایش یا کاهش وزن هم می‌باشد اما این تغییرات خیلی جزئی هستند چون با افزایش یا کاهش وزن شیوه ذخیره چربی بدن و استخوان‌بندی کلی تغییری نمی‌کند.

  آیا خانمها می‌توانند فرم و شکل بدن خود را تغییر دهند؟

  اگر بخواهید فرم و استایل بدنی خودتان را تغییر دهید (فقط بخاطر اینکه دوست دارید و نه بخاطر تبلیغات دروغین رسانه‌های اجتماعی) تمرین ورزشی قطعاً بهترین گزینه است. ورزش کردن به طور منظم باعث ساخت توده عضلانی بدون چربی شده و فرم بدنی عالی به شما خواهد داد. با این کار می‌توانید برخی قسمتهای بدن را تقویت کنید یا اینکه فرم کلی بدن را تغییر دهید. مثلا می توانید بازوهای خود را عضلانی تر کرده یا اینکه عضلات شکم خود را نمایان کنید!

  با این حال حتماً به خاطر داشته باشید که استخوان‌بندی، ژنتیک و جثه بدنی، مهمترین فاکتورهای تأثیرگذار بر روی فرم و شکل اندام شما هستند و برنامه‌ریزی شما برای رسیدن به تناسب اندام باید با توجه به این موارد باشد.

  دقیقاً به همان دلیل که نمی‌توانید با ورزش کردن قد خود را بلندتر کنید به همان دلیل هم نمی‌توانید به بدنتان دستور دهید که چربی را کجا ذخیره کند. تحقیقات مختلف نشان داده‌اند که عوامل ژنتیکی روی سرعت متابولیسم پایه حتی در حال استراحت هم اثر می‌گذارند. این امر به نوبه خود روی سرعت افزایش یا کاهش وزن اثر می‌گذارد، حتی اگر میزان ورزش کردن خود را کم و زیاد کنید.

 • جمع‌بندی مطالب

  صرف نظر از فرم و نوع استایل بدنی، باید بدانید که زیبا هستید و هیچ عیبی وجود ندارد! برخلاف بعضی افراد که سعی دارند به شما دیکته کنند که برخی فرمهای بدنی از همه بهتر هستند، اصلاً چنین چیزی نداریم و فرم بدنی ایده‌­آل از لحاظ علمی تعریف نشده است.